100 lat Niepodległej w bibliotece publicznej

Home » Szkoła » Biblioteka szkolna » 100 lat Niepodległej w…
 07.12.2018

W listopadzie 2018 r. w ramach współpracy z Biblioteką Publiczną w Dębnie, gimnazjaliści oraz uczniowie szkoły podstawowej obejrzeli wystawę z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Dzięki zaangażowaniu osób prywatnych, prawdziwych pasjonatów historii Polski, udostępniono zwiedzającym kolekcje banknotów i monet. Niektóre pamiętają czasy zaborów. Odzyskanie niepodległości przez Polskę nieodłącznie kojarzy się nam z osobą marszałka Józefa Piłsudskiego. To właśnie on jest motywem prac konkursowych wykonanych przez uczniów. W oszklonych gablotach wyeksponowane są najstarsze wydania czasopism, biografii i hagiografii o Piłsudskim. Zainteresowaniem dzieci i młodzieży cieszyła się także kolekcja znaczków Poczty Polskiej.

Naszym przewodnikiem po wystawie była pani Monika Piotrowska. Dzieci dowiedziały się wielu ciekawostek o Józefie Piłsudskim np. Dlaczego marszałek nigdy nie zgolił swoich bujnych wąsów? Jak nazywał się jego ulubiony pies? Dlaczego polskie sufrażystki pukały w okna pana Józefa swoimi parasolkami? Jakie duże zwierzę było jego ulubionym i jak się nazywało?

Polecamy obejrzenie wystawy tym, którzy jeszcze nie mieli okazji jej odwiedzić. To dobry sposób na spędzenie wolnego czasu i poszerzenia swojej wiedzy o historii naszej ojczyzny.

Opracowanie: R. Kunisz, M.Paliwoda