Akcja Żonkile 2018 w SP nr 2

Home » Szkoła » Aktualności » Akcja Żonkile 2018 w…
 06.05.2018

19 kwietnia 2018 roku miała miejsce 75. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zorganizowało po raz szósty akcję społeczno-edukacyjną Żonkile. Nasi uczniowie  bardzo chętnie biorą udział w takich akcjach, dlatego też nie mogło nas zabraknąć, wypełniłam stosowny formularz i zgłosiłam chęć uczestnictwa szkoły. Z okazji 100 – lecia Odzyskania Niepodległości Patronat Narodowy Akcji Żonkile objął Prezydent Andrzej Duda, a Ministerstwo Edukacji Narodowej – Patronat Honorowy.

Dlaczego żonkile? Jednym z ocalałych z getta był Marek Edelman, ostatni dowódca ŻOB. 19 kwietnia, w rocznicę powstania, składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci o powstaniu. Organizowana od 2013 roku przez Muzeum POLIN akcja ma na celu rozpowszechnianie tego symbolu oraz szerzenie wiedzy na temat samego powstania [tekst: www.polin.pl].

Postanowiliśmy przygotować się do tego wydarzenia jak najlepiej. Na korytarzach szkoły zostały rozwieszone plakaty dotyczące akcji, a na zajęciach technicznych pod okiem Pani Anny Wierzbickiej uczniowie klas trzecich gimnazjalnych wykonywali żółte żonkile z papieru, których szablon otrzymałam od organizatorów akcji.

Żonkile te gimnazjaliści przypinali uczniom oraz pracownikom szkoły już we wtorek 17 kwietnia 2018 roku, z racji egzaminów gimnazjalnych, które rozpoczynały się w tym roku szkolnym w środę 18 kwietnia 2018 roku. Podczas zajęć technicznych uczniowie zostali zapoznani  z bardzo ciekawymi materiałami edukacyjnymi oraz informacyjnymi dotyczącymi powstania. Każdy z nauczycieli mógł przeprowadzić lekcje wg scenariuszy udostępnionych przez Centrum Edukacyjne Muzeum POLIN. Akcja Żonkile w tym roku przypadła w drugim dniu egzaminu gimnazjalnego, mimo to, nasi gimnazjaliści nie zapomnieli o Bohaterach i Bohaterkach z 19 kwietnia 1943 roku i w czasie egzaminu mieli przypięte żonkile.

Zapraszam do obejrzenia galerii zdjęć oraz fotorelacji w formie wirtualnej książeczki ISSUU.

Monika Kubica