Ćwiczenie czyni mistrzem

Home » Szkoła » Biblioteka szkolna » Ćwiczenie czyni mistrzem
 05.04.2018

W marcu nauczyciele bibliotekarze zorganizowali konkurs frazeologiczny pt. "Przysłowie prawdę Ci powie", skierowany dla uczniów z klas trzecich gimnazjum, którego głównym celem było powtórzenie związków frazeologicznych przed egzaminem gimnazjalnym.

Z frazeologizmami zmagało się 21 uczniów. Test składał się z dziesięciu zadań. W każdym z nich należało, np. poprawić błędy w podanych frazeologizmach, wyjaśnić znaczenie, połączyć związki frazeologiczne z ich wyjaśnieniem, uzupełnić luki, dokończyć rozpoczęte zdania, ułożyć po dwa związki frazeologiczne z podanymi wyrazami i inne. Za wszystkie poprawne odpowiedzi można było otrzymać 74 punkty. Podczas podsumowania gimnazjaliści dowiedzieli się jak brzmią poprawne formy związków frazeologicznych, w których popełnili błędy lub nie napisali ich wcale. Pierwsze miejsce zajęła Iga Dubicka z klasy 3a, drugie – Jagoda Mikłaszewska z klasy 3a,   trzecie  - Natalia Nowakowska z klasy 3e. Wyróżnienie otrzymała Dominika Oszczyna z klasy 3a. Zwycięzcom gratulujemy!

Mamy nadzieję, że w ten sposób przybliżyłyśmy gimnazjalistom związki frazeologiczne znane i mniej znane, choć nie zawsze pamiętane przez uczniów. Zapraszamy także do "Quizu z lektur szkolnych" dnia 10 kwietnia 2018r., który odbędzie się w czytelni, w celu powtórzenia lektur.

M.Paliwoda, R.Kunisz