Jak obchodziliśmy Światowy Dzień Godności?

Home » Programy edukacyjne » Innowacje » Jak obchodziliśmy Światowy Dzień…
 23.10.2017

Akcja została przygotowana. Rysunki wykonane własnoręcznie przez uczniów, jak i kserokopie interpretacji praw człowieka zostały wyeksponowane w widocznym miejscu naszej szkoły.
Przyciągały uczniów, którzy z zainteresowaniem dyskutowali na ich temat.

Pogłębiały interpretację wyszukane, wybrane cytaty na temat godności i człowieczeństwa. Niektóre z nich stały się bardzo popularne, na przykład:

Na lekcji języka polskiego zastawialiśmy się, co łączy materiał obrazkowy i słowny z lekturą "Mały Książę". Pytanie sprowokowało uczniów do dyskusji i zachęciło do współpracy przy udzielaniu odpowiedzi.

Na lekcję zabrałam przygotowaną przez siebie wykreślankę. Uczniowie wyszukali słowa: dostojeństwo, brak zakłamania, dyskrecja, grzeczność, prawdomówność, prawdziwość, prostoduszność, prostolinijność, prostota, szczerość, uczciwość, uprzejmość, duma, honor, dojrzałość, rozwaga, poszanowanie, poważanie, szacunek, uszanowanie, uznanie, autorytet, chwała, wartość.

Wyszukiwane słowa uporządkowały naszą dyskusję na zajęciach. Ponadto przygotowałam pocięty w paseczki tekst utworu podejmującego temat godności, wymowne, satyryczne rysunki i zbiór cytatów. Interpretowaliśmy je, odczytywaliśmy sens ukryty, argumentowaliśmy, przekonując do swoich racji. Powstały nowe teksty o godności, z którymi się identyfikujemy.

Wioletta Rafałowicz