Książki są w sercu, czyli spotkanie autorskie z panią Magdaleną Ludwiczak

Home » Szkoła » Aktualności » Książki są w sercu,…
 06.11.2017

26 października 2017r. w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Dębno gościliśmy panią Magdalenę Ludwiczak, autorkę czterech książek pt. "Cztery rubiny", "Dziewczyna z zaułka", "Tajemnice błękitnej Alkowy" oraz "Tęskniąc w obie strony".
 
Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 17:00 i trwało półtorej godziny. Uczestnikami spotkania byli: młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 2 imienia Arkadego Fiedlera w Dębnie oraz miłośnicy literatury, czytelnicy książek p. Ludwiczak, mieszkańcy Dębna.
 
Na początku autorka powiedziała kilka słów o sobie, swoich zainteresowaniach oraz o tym, jaką rolę w jej życiu pełnią książki. Przesympatyczna kobieta od razu nawiązała dobry kontakt z czytelnikami. Opowiedziała swoją historię. Pisanie książek rozpoczęła 2 lata temu. Podczas spaceru z mężem wspomniała mu o ulubionym autorze. Wtedy u wybranka jej serca narodził się pomysł, aby małżonka spróbowała coś napisać. Gdy podjęła się pisania, sądziła, że to będzie pamiątka jedynie dla dzieci. Natomiast po skończeniu postanowiła przesłać rękopis do przeczytania własnej mamie. Pierwsza czytelniczka sugerowała, aby córka spróbowała wydać książkę.
 
Autorka omawiała wszystkie powieści, zaczynając od "Czterech rubinów".
 
To prawdziwa historia własnego autorstwa, opisująca życie babci i dziadka, widziana oczami pisarki. Inspiracją do napisania drugiego utworu były kobiety stojące na rogu lasu. Już jako mała dziewczynka wiedziała, że te dziewczyny nie robią tego, bo chcą. W powieści występują dwie kobiety, które pochodzą z innych środowisk. Ta sytuacja jest przykładem tego, że nie warto oceniać ludzi zbyt pochopnie. "Tajemnica błękitnej Alkowy" została osadzona w pięknym, starodawnym, lecz opuszczonym domu.
 
Dwaj bracia spacerują po lesie, zbierając grzyby. W nieoczekiwanym momencie zapadł mrok, a w telefonie zabrakło zasięgu. Skłaniają się spędzić noc w owej nieruchomości. Ostatnim utworem jest powieść "Tęskniąc w obie strony", w której lekarz wyjeżdża na misję medyczną do Afryki. Bohater tęskni za przyjaciółką, rodziną, która została w Polsce.
 
Na spotkaniu dowiedzieliśmy się o wielu błędach, jakie popełniają pisarze. Często są one rezultatem nieprawidłowo dobranego wieku czy też niedokładnie obliczanego upływu czasu. Pod koniec mieliśmy okazję kupić książki, zdobyć autografy oraz zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z pisarką.
 
Uważam, że to spotkanie było bardzo ciekawe. Upłynęło w miłej atmosferze. Dzięki niemu mam ochotę sięgnąć po książki autorstwa pani Magdaleny Ludwiczak. Sądzę, iż takie spotkania poszerzają naszą wiedzę na temat literatury i zachęcają do podjęcia własnych prób autorskich.

Julia Krawczuk

up