Maraton pisania listów

Home » Szkoła » Aktualności » Maraton pisania listów
 13.12.2017

Maraton odbywa się co roku w ramach świętowania Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka (10 grudnia), w naszej szkole został zorganizowany po raz trzeci w piątek 8 grudnia 2017.  Wysyłaliśmy apele do władz oraz listy solidarności do osób, których prawa są łamane.

Im więcej listów napiszemy, tym większa szansa, że uda nam się poprawić los danego bohatera lub bohaterki. W Polsce piszemy w setkach miejsc w całym kraju - w szkołach, klubach, kawiarniach, instytucjach kultury.

My, uczniowie i rodzice, nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 2 im. A. Fiedlera w Dębnie, pisaliśmy w obronie Clovis Razafimalala z Madagaskaru, skazanego za ochronę zagrożonego lasu deszczowego. Clovis Razafimalala za wszelką cenę stara się chronić las deszczowy na Madagaskarze. Drzewa różane są cenne, a zagraża im skorumpowana sieć przemytników, którzy je sprzedają. Nielegalny handel osiągnął wartość miliarda dolarów. Odwaga Clovisa i działania w celu ochrony rzadkich drzew o rubinowym kolorze sprowadziły na niego niechcianą uwagę. Został skazany na podstawie fałszywych zarzutów i w każdej chwili może trafić do więzienia.

Domagaliśmy się natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia oraz wycofania postawionych mu zarzutów i kasacji wyroku.
Wrzucaliśmy listy do "tymczasowej skrzynki pocztowej", która była dostępna na każdej przerwie na holu na pierwszym piętrze. Tam też znajdowały się materiały informacyjne, kartki i koperty ogólnie dostępne dla zainteresowanych. Znaczki zostały przyniesione przez chętnych uczniów.

Skrzynka została komisyjnie otworzona, listy przeliczone, zapakowane, znaczki naklejone i cała korespondencja wysłana do Pani Minister na Madagaskarze.
Łącznie wysłaliśmy 68 listów.

Wszystkim dziękujemy za zaangażowanie.

Wioletta Rafałowicz