Bierzemy udział w ogólnopolskim projekcie "Zaprogramuj przyszłość"

Home » Programy edukacyjne » Mistrzowie kodowania » Bierzemy udział w ogólnopolskim…
 22.02.2018

Zgodnie z założeniami reformy oświaty, nowoczesna szkoła powinna rozwijać wśród uczniów umiejętności informatyczne, w tym naukę programowania, gdyż umiejętność programowania jest jedną z podstawowych kompetencji XXI wieku. Według Departamentu Informacji i Promocji Ministerstwa Edukacji Narodowej, programowanie kształci takie umiejętności jak: logiczne myślenie, precyzyjne prezentowanie myśli i pomysłów. Wpływa ono także na dobrą organizację pracy podczas rozwiązywania problemów oraz budowę kompetencji potrzebnych do współpracy, niezbędnych dziś w niemal każdym zawodzie.

Idąc więc z duchem czasu, za zgodą Pani dyrektor Barbary Kornaś zgłosiłam szkołę do ogólnopolskiego projektu "Zaprogramuj przyszłość", który jest wspólnym przedsięwzięciem Fundacji Orange oraz Stowarzyszenia Mistrzowie Kodowania. Jest realizowany ze środków Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa w ramach działania „Innowacyjne rozwiązania na rzecz aktywizacji cyfrowej”. Dodam, że tylko 222 szkoły z całej Polski biorą udział w tym projekcie, nam udało się dostać, z czego bardzo się cieszymy.

Projekt "Zaprogramuj przyszłość" jest skierowany do najmłodszych uczniów, czyli do klasy 1a i 1b. Wybrani i przeszkoleni nauczyciele poprowadzą zajęcia, podczas których uczniowie nauczą się podstaw programowania i rozwiną umiejętności cyfrowe w praktyce. Dziecko m. in. zaprogramuje robota, dowie się, które przedmioty przewodzą prąd, a które nie oraz stworzy prostą muzykę do tekstów i obrazów.
Utworzone zostaną trzy grupy. W każdej grupie zajęcia z dziećmi będą prowadzili nauczyciele:
I grupa Joanna Turów
II grupa Iwona Grzegorczyk
III grupa Monika Kubica

By umożliwić wykorzystanie nowej wiedzy w praktyce, Fundacja Orange i Stowarzyszenie Mistrzowie Kodowania przekazali szkole nowoczesne zestawy edukacyjne. Zawierają one roboty, zestawy mechatroniczne, tablety dla nauczycieli i uczniów przeznaczone do nauki programowania oraz maty do kodowania bez prądu.

Podniesienie jakości edukacji informatycznej to jeden z kierunków realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2017/2018. Dlatego też, Drodzy Rodzice, serdecznie zapraszamy Wasze dzieci do uczestnictwa  w tym niezwykłym projekcie. Dzięki udziałowi w zajęciach uczniowie zdobędą kompetencje przyszłości i  nauczą się twórczo korzystać z nowych technologii.

Zachęcam do obejrzenia zdjęć ze szkoleń nauczycieli biorących udział w projekcie "Zaprogramuj przyszłość".

Monika Kubica