SP2, jak zawsze, wspiera Sybiraków

Home » Szkoła » Aktualności » SP2, jak zawsze, wspiera…
 20.09.2017

18 września 2017 r. Zarząd Koła Związku Sybiraków w Dębnie zorganizował środowiskowe obchody Dnia Sybiraka, w których udział wzięła duża grupa młodzieży naszej szkoły wraz z dyrektorem p. B.Kornaś, pedagogiem szkolnym p. M.Kalicką i nauczycielem historii - p.M.Umińską.

Uroczystość rozpoczęto od ważnych dla organizacji sybirackich etapów-mszy w Kościele Św. Apostołów Piotra i Pawła oraz złożenia wieńców pod Pomnikiem Sybiraka. Następnie wszyscy udaliśmy się do Dębnowskiego Ośrodka Kultury gdzie wysłuchaliśmy okolicznych przemówień i byliśmy świadkami wręczania sybirackich odznaczeń.

Częścią składową uroczystości był występ naszych uczniów, którzy zaprezentowali program artystyczny Pożegnanie Ojczyzny autorstwa M.Umińskiej. Motywem scenariusza były nie tylko wiersze z antologii poezji zesłańczej ale i utwory muzyki klasycznej naszych wielkich polskich kompozytorów.

Gimnazjaliści poprzez swe wystąpienie wyrazili i podziw i smutek, i swoją solidarność ze  środowiskiem sybirackim, które tak wiele przeżyło. Charakter uroczystości oraz podniosły nastrój stworzony przez samą młodzież pięknie deklamującą wiersze udzielił się wszystkim zgromadzonym na sali DOK.

Uważam, że dzisiejsze przeżycia na pewno pozostawią ślad w pamięci młodych. Bohaterstwo, poświęcenie, utrata Ojczyzny i bliskich skłaniają do refleksji-nasza historia nie jest abstrakcją ale prawdziwymi dziejami spisanymi krwią.

Jesteśmy dumni z wielkiego zaangażowania w programie artystycznym uczniów:

• Agaty Dembkowskiej
  • Roksany Dziedzc
  • Marka Marczaka
  • Agaty Kościukiewicz
  • Mateusza Kuczyńskiego
  • Julity Rachwalskiej
  • Aleksandry Rudnickiej
  • Julii Zając
  • Pawła Zambrzyckiego

A także honorowej postawy uczniów reprezentujących Sztandar Związku Sybiraków: Gracjana Frankiewicza, Klaudii Jakubaszko, Jagody Mikłaszewskiej.

Wszystkim serdecznie dziękujemy!