Happy Pi Day! - relacja

Home » Szkoła » Aktualności » Happy Pi Day! -…
 15.03.2018

Jednym z podstawowych kierunków polityki oświatowej państwa w tym roku szkolnym jest podniesienie jakości edukacji matematycznej oraz informatycznej. Akcja matematyczna, którą zaproponowałam naszej młodzieży jest zgodna z obecnymi zaleceniami Ministerstwa Edukacji Narodowej. Podczas Międzynarodowego Dnia Liczby Pi, w dniu 14 marca 2018 r. już po raz trzeci w naszej szkole zorganizowałam dzień pełen matematyki. Dlaczego 14 marca?

Dzień Liczby Pi to święto obchodzone corocznie, głównie w amerykańskich kręgach akademickich i szkolnych. Datę święta wybrano na 14 marca z powodu skojarzenia z pierwszymi cyframi rozszerzenia dziesiętnego liczby Pi jako, że data „14 marca” zapisywana jest w USA jako „3.14”. [tekst: WIKIPEDIA Wolna Encyklopedia, Dzień Liczby Pi, 14 mar 2018].

Przygotowane zostały atrakcje, w tym doświadczenia, pokazy oraz gry matematyczne i logiczne. Połączyłam matematykę z kodowaniem. Wśród przygotowanych stanowisk każdy mógł znaleźć coś interesującego dla siebie:

Stanowisko 1 Emilia Stadejek klasa 7a
* Szukaj mapy (liczę i koduję)
Stanowisko 2 Jakub Kramarczyk klasa 3b
* Odkryj liczbę Pi  (doświadczenie)
Stanowisko 3  Alicja Ferkaluk klasa 7a
* Działaj na ułamkach zwykłych
Stanowisko 4   Patrycja  Prusińska klasa 2e
* Zagadki logiczne i labirynty
Stanowisko 5   Maciej Kalemba klasa 7a
* Znajdź współrzędne punktów
Stanowisko 6   Mateusz Kuczyński klasa 3b
* Rysuj City Pi (zakodowana liczba Pi)

Do obchodów tego dnia, szczególnie przygotowywali się uczniowie z klasy 4a oraz z gimnazjalnej 2e, którzy wykonali na to święto lapbooki matematyczne.  Podczas świętowania połączyliśmy przyjemne z pożytecznym. Obok stanowisk matematycznych były także stanowiska z ciastami ozdobionymi oczywiście symbolem liczby Pi. Ciasta przygotowali uczniowie z klasy 2e. Słodkości wykonali: Anna Jaworska, Patryk Skrobisz, Wiktoria Tess, Wiktoria Wasilewska vel Trzaskowska, Marcin Stocki, Oswald Bergman i Patrycja Psiurska. Dochód ze sprzedaży w kwocie 319,63 zł przeznaczony zostanie na pomoc dzieciom w Syrii w ramach akcji UNICEF.

Na lekcjach matematyki z okazji święta Ludolfiny uczniowie mieli możliwość oglądania filmu edukacyjnego o przekornym tytule "Jak znienawidziłem matematykę", udostępniony film jest prezentem od GWO z okazji Dnia Liczby Pi.

Dziękuję serdecznie wszystkim, którzy aktywnie uczestniczyli w Międzynarodowym Dniu Liczby Pi oraz pomagali w organizacji i przebiegu tej matematycznej akcji.
Zapraszam do obejrzenia zdjęć w galerii szkolnej oraz prezentacji w formie wirtualnej książeczki.

koordynator szkolny akcji: Monika Kubica