Świąteczny nastrój

Home » Szkoła » Biblioteka szkolna » Świąteczny nastrój
 01.01.2018

Właśnie w taki nastrój, przed świętami, Ala i Kuba z klasy czwartej wprowadzili pierwszoklasistów z obu klas. Uczniowie, w ramach prowadzonej akcji czytelniczej pt. "Starsi – młodszym", zaprezentowali książeczkę pt. "Opowieść wigilijna" K. Dickensa, przeznaczoną właśnie dla młodszych słuchaczy.

Na początku lekcji za pomocą krótkiej pogadanki, uczniowie z klasy 1a jak i z 1b zostali wprowadzeni w świąteczny nastrój. Ala i Kuba nie tylko czytali, ale także przedstawiali  piękne, kolorowe ilustracje, dotyczące treści prezentowanego tekstu. Pierwszaczki uprzedzeni co nastąpi później, słuchali opowieści w ciszy, bardzo uważnie śledzili losy i przygody głównego bohatera oraz wnikliwie przyglądali się ilustracjom. Następnie czwartoklasiści zaczęli zadawać pytania, które wcześniej przygotowali. Dotyczyły one treści przedstawionej książki i nie tylko. Pierwszaki chętnie, ale i poprawnie udzielali odpowiedzi na ich pytania oraz na moje – dodatkowe. Za właściwe odpowiedzi Ala i Kuba nagrodzili ich naklejkami z motywem świątecznym. Przedłużeniem świątecznego nastroju było zaśpiewanie kolęd, ale już z panią Anną Węgier. Uczniom z klas pierwszych podobała się prezentacja czwartoklasistów, dlatego chcieli, aby odwiedzili ich ponownie.

Moim zdaniem, Ala i Kuba spisali się świetnie – gratuluję. Cóż lepszego jest niż czytanie książek, szczególnie młodszym dzieciom, bo przecież w myśl sentencji Wisławy Szymborskiej cyt. "Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa jaką sobie ludzkość wymyśliła".

M.Paliwoda