Empatia wychodzi na dobre

Home » Programy edukacyjne » Innowacje » Empatia wychodzi na dobre
 09.12.2018

W ostatnim tygodniu listopada w naszej szkole zostały zorganizowane  zajęcia pod hasłem "Empatia wychodzi na dobre".

Warsztaty pomogły uczniom dostrzec mowę nienawiści także we własnych wypowiedziach. Zauważyli, że krytyka może być także mową nienawiści, jeśli obraża innych, wyraża pogardę, ma wydźwięk negatywny. Uświadomiły, że warto przepraszać, jeśli się naruszyło godność drugiego człowieka.

Zauważyli, że każdy ma swoją granicę komfortu, elastyczności, empatii. Zrozumieli, że może się zdarzyć, że dla nas coś będzie łatwe i będziemy tego oczekiwać od drugiej osoby, a dla niej to będzie coś bardzo trudnego i warto dać komuś więcej czasu na "rozmowę ze sobą".

Dyskusję podsumowaliśmy stwierdzeniem, że bardzo ważne jest, aby mieć uważność na emocje drugiego człowieka, że trzeba je akceptować, a wiedza o naszym stanie emocjonalnym pozwoli nam panować nad naszymi uczuciami.

Wioletta Rafałowicz