Zabawy Ortopisa i jego bandy na lekcjach j. polskiego
To kolejny rok szkolny, w którym postawiłam na działania interdyscyplinarne celem utrwalenia zasad ortograficznych, zapamiętania pisowni wyrazów oraz podniesienia poziomu poprawności zapisu. Dzięki nim czeń posiada wysoką świadomość językową oraz…
Wyróżnienie dla projektu "Matematycznie na języku polskim" W bieżącym roku szkolnym realizowałam projekt eTwinning, którego celem było wprowadzanie na lekcjach języka polskiego elementów rozwijających logiczne myślenie, wykorzystywanie i tworzenie informacji,…
Seminarium szkoleniowo- kontaktowe zaowocowało nowym projektem eTwinning- Młodzieżowa szkoła dziennikarstwa Wraz z innymi szkołami zrealizujemy projekt, który ma na celu doskonalenie umiejętności wypowiedzi pisemnej takiej jak: artykuł prasowy, notatka prasowa,…
Miło nam poinformować, że projekt “Polscy supermeni i supermenki ostatniego stulecia historii Polski” otrzymał Odznakę Jakości eTwinning. Projekt przeznaczony był dla dzieci i młodzieży z różnych typów szkół. Jego głównym…
Nowy rok- nowy projekt. Zaczytaj się w tej książce
Zapraszam do włączenia się w działania projektowe. Wspólnie uczynimy czytanie lektur szkolnych zajęciem ciekawym, nieszablonowym, nowatorskim. Zainspirujemy do poszukiwania ciekawych rozwiązań uczniów i ich nauczycieli. Odczarujemy lekcje języka polskiego. Zachęcimy…
Droga Polsko! Z okazji Twojego święta…- tymi słowami rozpoczynaliśmy życzenia adresowane do Ojczyzny i Rodaków. Najciekawsze kartki wysłaliśmy do szkół partnerskich, z którymi wspólnie realizujemy projekty eTwinning. Efektem naszej pracy…
Kampania społeczna "Ja nie widzę Ciebie, Ty zobacz mnie" otrzymała Odznakę Jakości. Projekt "Ja nie widzę Ciebie, Ty zobacz mnie" stwarzał możliwość wzajemnego uczenia się, wymiany najlepszych praktyk oraz rozwijania…
Projekt Dot Day, czyli Kropka 2018 otrzymał Odznakę Jakości
Praca nad projektem rozwijała wszechstronnie- uczniowie poszerzali wiadomości i umiejętności z wielu przedmiotów, głównie artystycznych, humanistycznych i informatyki. Stali się bardziej kreatywni, ciekawi nowych informacji oraz zmotywowani do wykorzystywania innych…
Dyktando Ortopisa podczas Międzyszkolnego Konkursu Ortograficzno - Kaligraficznego. W miniony piątek w Szkole Podstawowej nr 2 im. A. Fiedlera odbył się Międzyszkolny Konkurs Ortograficzno- Kaligraficzny. Dyktando stworzyliśmy wspólnie z siedmioma…
Bierzemy udział w kampanii społecznej "Ja nie widzę Ciebie, Ty zobacz mnie!" W ramach ogólnopolskiego projektu zorganizujemy zajęcia edukacyjno – wychowawcze zmierzające do poznania sposobu funkcjonowania osób z dysfunkcją wzroku,…
Jak rozmawiać o prawach człowieka?- pakiet materiałów
"Wszyscy ludzie rodzą się wolni i równi"- to zdanie z "Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka" powinno wybrzmiewać w szkole podczas wszystkich zajęć z uczniami. Polecam wszystkim nauczycielom publikację, którą miałam przyjemność…
W bieżącym roku szkolnym działał w naszej szkole Szkolny Klub Ortograffiti, którego animatorem była pani Wioletta Rafałowicz. Uczniowie uczestniczyli w nowatorskich projektach w oparciu o Metodę Ortograffiti. W ten…
Każdego dnia podejmuję działania, które służą wspieraniu młodych ludzi w ciągłym rozwijaniu się, tworzeniu nowych kompetencji oraz pełnym i świadomym wykorzystywaniu swojego potencjału. Chciałabym, aby moi uczniowie byli zadowoleni i…
Wartości i postawy współczesnego patrioty, czyli Dzień Patrioty i Patriotki XXI w.
W I semestrze bieżącego roku szkolnego realizowaliśmy w naszej szkole projekt Centrum Edukacji Obywatelskiej – Dzień Patrioty i Patriotki XXI wieku. Jego ideą było wzmocnienie obywatelskiego rozumienia patriotyzmu, kształtowanie patriotyzmu…
"Myślenie to ciężka praca, i pewnie dlatego tak niewielu ją podejmuje" Henry Ford Matematyka jest fundamentem logicznego myślenia, a myślenie matematyczne pomaga w codziennych sytuacjach i przyczynia się do podejmowania…
W bieżącym roku szkolnym, podobnie jak w latach poprzednich, nasza szkoła zgłosiła do ogólnopolskiego konkursu “Projekt z klasą” realizowane projekty edukacyjne. W kategorii szkoły ponadgimnazjalne- Polscy supermeni i supermenki historii…
Tydzień z Ortopisem to jedno z zadań w projekcie "Zabawy Ortopisa i jego bandy". Jego celem jest podejmowanie działań interdyscyplinarnych celem utrwalenia zasad ortograficznych, zapamiętania pisowni wyrazów oraz podniesienia poziomu…
W ostatnim tygodniu listopada w naszej szkole zostały zorganizowane zajęcia pod hasłem "Empatia wychodzi na dobre". Warsztaty pomogły uczniom dostrzec mowę nienawiści także we własnych wypowiedziach. Zauważyli, że krytyka może…
Nie mogę zobaczyć, ale mogę dotykać i czuć- warsztaty, które otwierają oczy Zorganizowane przeze mnie warsztaty zmierzały do poznania sposobu funkcjonowania osób z dysfunkcją wzroku, ich potrzeb i możliwości. Naszym celem…
Przy pomocy Ortopka wykonaliśmy dzisiaj pomoce, które posłużyły nam do rozdzielenia zadań. Na kolorowych karteczkach zapisaliśmy proponowane głoski. Następnie przypięliśmy je do tablicy przy pomocy magnesów w ten sposób, aby…
Uczniowie pod kierunkiem pani Wioletty Rafałowicz przygotowali zadania dla swoich rówieśników, pracowali ze słowniczkiem ortograficznym, uczyli się współpracy w zespole. Przygotowanie zakodowanych obrazków, pozornie proste, okazało się nie lada wyzwaniem,…
W dniach 6 X - 21 X 2018 r. miał miejsce na całym świecie Tydzień Kodowania, czyli CodeWeek. Uczniowie naszej szkoły przyłączyli się do tej akcji. Na lekcjach informatyki kodowaliśmy,…
Lekcja bez podręcznika, zmotywowanie uczniów do pracy bez straszenia egzaminem i ocenami to nie lada wyzwanie. Ten rok szkolny rozpoczęłam od zaszyfrowanego przesłania od ucznia dla ucznia. Uczniowie wyszukiwali w…
Nasza szkoła w roku szkolnym 2017/2018 bierze udział w ogólnopolskim projekcie unijnym "Zaprogramuj przyszłość". W ramach tego projektu w II semestrze rozpoczęły się zajęcia pozalekcyjne z programowania dla najmłodszych uczniów…
Kodowanie na języku polskim za pomocą maszyny Cezara
Nie wiem, czy znacie szyfr Cezara. To pierwszy popularny szyfr podstawieniowy, w którym każda litera tekstu jawnego (niezaszyfrowanego) zastępowana jest inną, oddaloną od niej o stałą liczbę pozycji w alfabecie,…
Bierzemy udział w ogólnopolskim projekcie "Zaprogramuj przyszłość"
Zgodnie z założeniami reformy oświaty, nowoczesna szkoła powinna rozwijać wśród uczniów umiejętności informatyczne, w tym naukę programowania, gdyż umiejętność programowania jest jedną z podstawowych kompetencji XXI wieku. Według Departamentu Informacji…
Nauka programowania, to jedno z najważniejszych działań Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministerstwa Cyfryzacji w zakresie unowocześniania szkół. Od 1 września 2017 r. programowanie stało się stałym elementem kształcenia od klasy…
W tym roku szkolnym bierzemy udział w V edycji Programu Mistrzowie Kodowania. To program o zasięgu ogólnopolskim i ma na celu upowszechnianie wśród dzieci i młodzieży nauki programowania. Zadaniem naszego…
W dniach 7 - 22 października 2017 roku miała miejsce w całej Europie wspaniała akcja - CodeWeek 2017. Europejski Tydzień Kodowania (CodeWeek) to inicjatywa społeczna, która ma na celu zachęcić…
Nasza szkoła od 3 lat należy do Klubu Szkół UNICEF. Co roku bierzemy aktywny udział w akcjach charytatywnych i pomagamy najbardziej potrzebującym dzieciom na świecie. W tym roku szkolnym 2018/2019 z…
Nasza szkoła przyczynia się do wszechstronnego rozwoju uczniów. Dbamy, aby nasi absolwenci zaopatrzeni zostali nie tylko w potrzebne umiejętności i wiedzę, ale także wyruszyli w świat jako ludzie o dobrym…
Nasza szkoła już od trzech lat współpracuje z UNICEF, czyli organizacją humanitarną działającą na rzecz dzieci. Organizacja ta ratuje życie bezbronnym dzieciom poprzez zakup szczepionek, buduje szkoły, bądź pomaga w…
Z radością informuję, że nasze działania dotyczące pomocy dzieciom z Syrii zostały docenione przez Stowarzyszenie UNICEF Polska. Dowodem jest CERTYFIKAT Społecznie Zaangażowanej Placówki, który otrzymaliśmy w podziękowaniu za udział naszej…
W naszej szkole nie brakuje osób, które chętnie przyłączają się do charytatywnych akcji i kampanii społecznych. Od kliku lat uczniowie systematycznie pomagają dzieciom i zwierzętom w ramach projektu edukacyjnego "Wszyscy…
Ponieważ obecnie wszyscy spędzamy dużo czasu w sieci, ważne jest, by wiedzieć, jak dbać o bezpieczeństwo w internecie. Aby stać się dobrymi cyfrowymi obywatelami, musimy ćwiczyć krytyczne myślenie, nauczyć się…
Od czasu do czasu proponuję uczniom pracę w grupie przy tworzeniu autorskich opowieści. Tym razem uczniowie wiedzieli jedynie tyle, że ich historie zostaną zamieszczone w zbiorku "Strach ma wielkie oczy". …
Tydzień nowych technologii na języku polskim- nasze aktywności
Czy język polski kojarzy się Wam jedynie z długopisem/ piórem i zeszytem? Spróbujmy odczarować ten trudny przedmiot, wykorzystując tik na lekcjach. W tym roku szkolnym, zamiast jednego dnia, zorganizowałam tydzień…
Szkoły biorące udział w Rządowym programie rozwijania infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno- komunikacyjnych na lata 2017- 2019- "Aktywna tablica"- utworzyły sieć dzielenia się wiedzą "Aktywna…
W Światowy Dzień Książki zadałam moim uczniom pytanie: Który cytat z książki zapadł Ci w pamięć? Prowokacyjne pytanie spełniło swoje zadanie- zachęciło do sięgnięcia po książkę, wyboru fragmentu, odczytania jego…
W dniu 27 marca 2018 r. odbył się w naszej szkole Międzyszkolny Drużynowy Konkurs Matematyczny "Matematyczne Va banque". Konkurs skierowany był do uczniów klas siódmych szkół podstawowych na terenie gminy…
Światowy Dzień Poezji i Dzień Nowych Technologii stały się okazją do przybliżenia zdarzeń z życia polskich poetów. W tym dniu uczniowie przyszli do szkoły wyposażeni w wyszukane informacje o wybranym/…
Dzień nowych technologii zaplanowany na 21 marca to finał podjętych działań promujących wykorzystanie nowych technologii w Szkole Podstawowej nr 2 im. A. Fiedlera w Dębnie. Zaplanowane działania służyły zmotywowaniu nauczycieli…
Chętnie łączę tradycyjne nauczanie z nowoczesnymi technologiami. Taki sposób nauczania bardzo podoba się moim uczniom, a mi sprawia ogromną przyjemność. Dla mnie idealnym rozwiązaniem są dwie tablice: zielona tradycyjna i…
Darmowy edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny, narzędzie do tworzenia prezentacji czy ankiety z możliwością pracy nad danym dokumentem w kilka osób bez potrzeby przesyłania sobie kolejnej kopii - nazwanej jako najnowsza…
Zbliża się koniec roku szkolnego. Lektury przeczytane i omówione. Czas więc na zadania nietypowe. Z tej okazji zaplanowałam działania zachęcanie do sięgania po książkę, rozbudzające zainteresowania czytelnicze oraz kształtujące intelektualny…
Zorganizowaliśmy kampanię czytelniczą i razem świętowaliśmy Dzień Książki. Pokazaliśmy, co czytamy. Napisaliśmy, dlaczego warto sięgnąć po tę książkę. Przytoczyliśmy ciekawe fragmenty. Zastanowiliśmy się, komu najbardziej się spodoba polecana książka i…
Lekcja służyła uczeniu się a nie sprawdzeniu wiedzy uczniów. Pracowaliśmy w parach. Uczniowie, losowo dobrani, korzystali z tekstu lektury. Bohaterów wypisaliśmy wspólnie na tablicy, a następnie podzieliliśmy się nimi. Zadaniem…
Awatary mogą mieć bardzo szerokie zastosowanie w procesie nauczania. Uczniowie stają się bardziej kreatywni, ciekawi nowych informacji oraz zmotywowani do wykorzystywania innych form uczenia się. Zapominają o schematyzmie lekcji, uczą…
Historia szlachecka obrazkami opowiedziana, czyli jak zapamiętać treść "Pana Tadeusza"?
Jestem zdania, że ilość materiałów wizualizujących na lekcji ma wpływ na proces przyswajania nowych treści. Najistotniejsze jest jednak zachęcanie uczniów do tworzenia własnych wizualizacji przyswajanych wiadomości, na przykład poprzez przekształcanie…
Wizyty Małego Księcia na innych planetach- makieta na lekcji języka polskiego
Lekcje z lekturą to okazja do pracy metodą projektu. Uczniowie aktywnie pracują, czytają fragmenty lektury, słuchają się wzajemnie, rywalizują ze sobą i podglądają się wzajemnie w czasie wykonywania zadania. Nawet…
Tym razem zaplanowałam wykonanie przez uczniów projektu koszulki młodzieżowej, nawiązującej tematycznie do lektury "Kamienie na szaniec". Koszulka stała się okazją do zaprezentowania np. wybranego bohatera, akcji pod Arsenałem, zredagowania CV…
Uczniowie, za pomocą niewielkiego pudełka, stworzyli świat ukazany w "Balladynie" zgodnie ze swoimi wyobrażeniami. Atrakcyjna metoda zmotywowała uczniów do pracy i sprawiła, że po książkę sięgnęli także Ci, którzy jej…
Na ostatniej lekcji poświęconej lekturze wykorzystaliśmy ,,tagi" do zebrania informacji o książce. Tag to inaczej słowo kluczowe, powtarzająca się myśl tekstu. Może być nie tylko pojedynczym słowem, ale także połączeniem…
Co zrobić, by obcowanie z lekturą stało się przyjemnością? Uczyńmy z czytania święto klasowe! Już sam termin "święto" zobowiązuje, np. do zadbania o ubiór/ strój (tu: elementy charakteryzacji, przebranie, rekwizyty),…