Lektura na koszulce

Home » Programy edukacyjne » Lekturiada » Lektura na koszulce
 17.12.2018

Tym razem zaplanowałam wykonanie przez uczniów projektu koszulki młodzieżowej, nawiązującej tematycznie do lektury "Kamienie na szaniec".

Koszulka stała się okazją do zaprezentowania np. wybranego bohatera, akcji pod Arsenałem, zredagowania CV postaci. Uczniowie czytali fragmenty lektury, opowiadali sobie wzajemnie o bohaterach, zadawali pytania i poszukiwali odpowiedzi, określali swój stosunek do przedstawionych postaci, wskazywali na wartości prezentowane w utworze itp.

I choć prace nie zawsze są staranne, precyzyjne, zadanie sprawia uczniom przyjemność, rozwija ich pomysłowość i pomaga odkryć talenty. Poza tym dodaje odwagi w wypowiadaniu się, pomaga zapomnieć o swoim lęku, stresie, zajmuje ręce, z którymi nie zawsze wiemy, co zrobić.

Sama oryginalna aktywność sprawia, że uczniowie zapamiętują lekturę.

Przy okazji toczyła się dyskusja na temat współczesnego patriotyzmu i gotowości do poświęcenia dla drugiego człowieka. Zastanawialiśmy się nad tym, co znaczy być prawdziwym człowiekiem, czy wojna może być usprawiedliwieniem dla odbierania komuś życia, czy znamy przykłady prawdziwej  przyjaźni wśród naszych najbliższych.

Uczniowie zadawali sobie pytanie, czy można torturować drugiego człowieka, jak ważne jest wychowanie i przykład członków rodziny, czy rodzice mogą być autorytetami nastolatków.

Ćwiczymy argumentowanie i podawanie przykładów. Zajmowali stanowisko i dowodzili jego słuszności. Słuchali wzajemnie swoich wypowiedzi i zachowywali się kulturalnie, mimo że nie zawsze się zgadzali. Wskazywali fragmenty i głośno je odczytywali.

Lekcja bardzo angażowała uczniów i szybko mijała.

Wioletta Rafałowicz