Tydzień z Ortopisem

Home » Programy edukacyjne » Innowacje » Tydzień z Ortopisem
 14.12.2018

Tydzień z Ortopisem to jedno z zadań w projekcie "Zabawy Ortopisa i jego bandy".

Jego celem jest podejmowanie działań interdyscyplinarnych celem utrwalenia zasad ortograficznych, zapamiętania pisowni wyrazów oraz podniesienia poziomu poprawności zapisu.

W grudniu uczniowie wykonywali zadania związane ze Świętym Mikołajem.

Wynotowali 10 wyrazów z zaprezentowanej chmury wyrazowej. Uporządkowali je w kolejności alfabetycznej. Opracowali reklamę społeczną zachęcającą do udziału w akcji charytatywnej z okazji Mikołajek.

Oto przykładowa praca:
Dzieci ratują święta

Elf Perełka
Śnieżko, gdzie tym razem się udamy? Musimy znaleźć kolejną osobę o wielkim sercu, która zdoła się podjąć tego poważnego wyzwania!

Elf Śnieżka
Tam!Tam! Widzę dziewczynkę z uśmiechem na twarzy! (Wskazał palcem w stronę placu zabaw)

Elf Perełka
Uwierzę ci na słowo, mimo że poprzednim razem też tak mówiłeś i się nie udało.(Powiedział zasmuconym głosem)

Elf Śnieżka
Nie gadaj tyle! Chodźmy, bo mamy mało czasu!
(Udali się w kierunku placu zabaw)

Alicja
Ale macie ładne przebrania! (Powiedziała z zachwytem)

Elf Perełka
Te kostiumy uszył dla nas sam Święty Mikołaj.

Alicja
Nigdy nie widziałam Świętego Mikołaja. Moim największym marzeniem jest go zobaczyć !

Elf Śnieżka
W takim razie zabierzemy cię do niego, lecz najpierw musisz nam pomóc!
Dostaliśmy zadanie od niego, aby w tym roku wraz z innymi dziećmi wręczyć upominki dla potrzebujących osób, które nigdy ich nie dostały.

Alicja
Z chęcią wam pomogę! Co mam zrobić?

Elf Perełka
Najpierw musimy pojechać po zakupy, aby zaopatrzyć się w potrzebne materiały do wykonania własnoręcznych prezentów. Chciałbym, abyś jutrzejszego dnia pojawiła się w tym samym miejscu, ponieważ Mikołaj przyjedzie po ciebie ze swoim reniferem Rudolfem.

Alicja
Mikołaj? Naprawdę go zobaczę? (Pytała z niedowierzaniem)

Elf Śnieżka
Oczywiście! Teraz już musimy udać się po świąteczne zakupy. Chcielibyśmy ci życzyć wesołych świąt. Mamy nadzieję, że spędzisz je w przytulnej atmosferze!

Alicja
Wzajemnie Elfie! Obiecuję, że od tej pory nigdy nie przejdę obojętnie obok osoby potrzebującej.(Powiedziała dziewczynka odchodząc w stronę domu)

Tematyka świąteczna motywowała uczniów do zaangażowania.

Wioletta Rafałowicz