Gra edukacyjna zamiast sprawdzianu? To jest to!

Home » Programy edukacyjne » Aktywna tablica » Gra edukacyjna zamiast sprawdzianu?…
 21.03.2018

Uczestnicząc w stacjonarnych szkoleniach, dochodzę do wniosku, że rozumiem uczniów, którzy nie mogą usiedzieć w jednym miejscu, bez ruchu, słuchając wykładów, referatów, odczytów.

Dlatego próbuję w miarę możliwości różnicować metody i formy pracy.

Polecam gamifikację, gdyż uczniowie, rozwijając swoje zdolności i angażując się w jak najwyższym stopniu, dążą do wygranej, czyli przyswojenia wiedzy.

Metoda pozwala nie tylko przyspieszyć uczenie się, ale również zwiększyć tempo nauki i uczniowski zapał.

Na lekcjach powtórzeniowych wykorzystuję Kahoot -bezpłatną platformę do tworzenia i przeprowadzania interaktywnych quizów. https://getkahoot.com/

Kahoot to platforma, na której można tworzyć quizy w formie pytań jednokrotnego wyboru, a następnie korzystać z nich. Korzystanie jest właśnie najbardziej emocjonujące, ponieważ przybiera formę pozytywnej rywalizacji pomiędzy uczniami.

Nauczyciel otwiera swój quiz i zaprasza uczniów do zalogowania się – podaje im specjalny kod, który muszą wpisać na tej stronie: Kahoot.it. Po zalogowaniu nauczyciel po kolei uruchamia następne pytania, uczniowie odpowiadają klikając odpowiednie symbole na swoich komputerach, tabletach czy telefonach. Gdy czas minie lub wszyscy odpowiedzą, pokazywana jest prawidłowa odpowiedź i tabela wyników.

Eksplozja radości uczniowskiej na lekcji zagwarantowana.

Poprosiłam moich gimnazjalistów, aby wynotowali, czego  uczą się podczas gry.

Mam nadzieję, że na pytanie rodzica lub innego dorosłego "Co robiliście dziś na lekcji?" nie odpowiedzą: "Nic. Tylko graliśmy".

Wioletta Rafałowicz